neděle 12. července 2015

Filmový tip #14 - La Mala educación

Jak jsem už psala vcelku nedávno (v překladu u minulého filmového tipu), aspoň část většiny volných dnů trávím koukáním na filmy a seriály. A samozřejmě, že ne zrovna malou část z nich tvoří filmy s homosexuální tematikou. (A ještě větší část tvoří filmy s RDJ. Je věčná škoda, že se tyhle dvě věci tak nějak... neprolínají. I když, to by mi v tomhle vedru asi zrovna neprospělo, pravda...)

A samozřejmě, že když na ty filmy koukám, tak o nich taky píšu. (Jak jen se to hodí, když potřebuju nastavit články na dobu, kdy nejsem doma, že.) Dneska je to tip na jeden ne zrovna tradiční film (tedy ve smyslu mých tradičních tipů), který byl u nás uváděn pod názvem Špatná výchova. Abych řekla pravdu, chystala jsem se na něj už nějakou dobu, a teď jsem se k němu konečně dostala.


(Ne, že by vám trailer extra pomohl, když je španělsky, ale podívat se můžete, ne?)

Kdo?
Scénář: Pedro Almodóvar
Hrají: Gael García Bernal (Ángel/Zahara), Fele Martínez (Enrique Goded), Daniel Giménez Cacho (Padre Manolo), Lluís Homar (Sr. Manuel Berenguer)

Co?
Tenhle film je vlastně jedna velká, vzájemně se prolínající mozaika. Začíná v okamžiku, kdy za scénáristou a režisérem Enriquem přijde na návštěvu jeho přítel ze školy (a první láska) Ignacio, tedy, Ángel, a přinese mu povídku inspirovanou jejich dětstvím, s tím, že by se podle ní možná dal natočit film (a on je, mimochodem, herec, co hledá práci). Od toho okamžiku se rozvíjí hned několik linek.


Je tu linka odehrávající se čistě jen ve fiktivní povídce. Je tu linka odehrávající se v povídce v povídce (a časově v Ignaciově dětství). Je tu linka ze současnosti, je tu linka nedávně minulosti... Zkrátka, je to jeden velký guláš, ze kterého vám ovšem nemůžu prakticky nic prozradit, protože bych vám vyspoilerovala několik zásadních zvratů, za což byste mi asi nepoděkovali. Takže se budete muset spokojit jen s tímhle popisem. A pokud chcete vědět víc, budete se nuceni podívat sami.

Proč to chcete vidět?
Ehm, já ani nevím, věříte? Ale vážně ne. Nedokážu říct, proč byste se měli podívat zrovna na tenhle film. Takže to řeknu trochu jinak.

Tohle není film pro každého, ani zdaleka ne. Je celý takový... prazvláštní, skoro by se chtělo říct, že i divný. Prolínání jednotlivých dějových linií vyžaduje vážně hodně velkou pozornost, a celková atmosféra filmu je zkrátka... No, vcelku zajímavá. Ale netvrdím, že špatná.


Rozhodně nemůžu říct, že by film byl dějově nezajímavý, právě naopak. Od chvíle, kdy se to začne zamotávat (a ono se to začne zamotávat vcelku rychle), prostě sedíte a snažíte se pochopit, jak že to vlastně bylo. A čekáte na moment, kdy vám to někdo konečně vysvětlí. A pak možná chvíli zmateně mrkáte. Ale pst, víc vám říct vážně nemůžu...

A jestli chcete ještě jeden důvod, měli byste se na to podívat především proto, že je to zase trochu jiné než ty americké a britské filmy. Úplně jiné téma, jiné zpracování... Prostě to není to, na co běžně koukáte. A já si myslím, že nění od věci se občas podívat na něco trochu jiného...

Malé osobní úchylky
Ehm, jo, dobře, musím to říct, ale nejdřív vám musím vysvětlit, kdo že ta postava vlastně je. Víte, v té povídce je postava jménem Zahara. Což je vlastně Ignacio převlečený za ženu. (Tedy, jak se to vezme. Spoilers.) Ale podstatné je, že je v té podobě sexy. Jakože zatraceně sexy. Jakože skoro neodolatelně sexy. Ehm, chápu, asi bych se nad sebou měla vážně zamyslet... :D