čtvrtek 9. dubna 2015

Filmový tip #10 - Trick

Víte, když jste nachcípaní, má to jednu zcela nespornou výhodu. Můžete se bez výčitek válet v posteli a koukat se na filmy. Dobře, relativně bez výčitek. Pravda, občas vám hlavou probleskne myšlenka na to, že byste možná mohli koukat na něco do školy/číst něco do školy, ale ta drobná výčitka se obvykle dá snadno zaplašit. Drobnou nevýhodou je, že když jste nachcípaní, tak i když vidíte film, co se vám líbí, trvá to tři dny, než se dokopete k tomu, abyste na něj konečně taky napsali tip. No jo, to se tak holt někdy stane.

Řeknu vám to rovnou, toho, že jsem si pustila zrovna Trick, jsem nelitovala. Je to super film přesně pro takové to odreagování se, když má člověk teplotu a celkově se necítí zrovna nejlíp. Žádná těžká zápletka, žádná hluboká myšlenka, občas vtípek. Prostě oddechovka, jak má být.Kdo?
Režie: Jim Fall
Scénář: Jason Schafer
Hrají: Christian Campbell (Gabriel), John Paul Pitoc (Mark), Tori Spelling (Katherine), Brad Beyer (Rich)

Co?
Drtivá většina filmu se odehrává během jedné jediné noci. Vlastně se dá říct, že cokoliv, co se stane před tou nocí, je vlastně jen taková omáčka, která má navodit správnou atmosféru na, no... tu blížící se noc. A co že se stane v noci?
Gabriel se potká s Markem. Gabriel by se rád vyspal s Markem. Svět je ovšem zjevně tak nějak proti tomu, aby se Gabriel vyspal s Markem. Gabrielova kamarádka okupuje jeho byt, když se jí zbaví, pro změnu se předčasně vrátí domů jeho spolubydlící, záložní plán taky zrovna nevyjde... A zatímco tihle dva pobíhají po městě a snaží se vymyslet, kam by měli jít, se tak nějak začínají blíž seznamovat a zdá se, že se začíná dít něco víc...

Proč to chcete vidět?
Hlavní důvod? Protože je to jeden z mála gay filmů (aspoň z mála, co jsem viděla), kde se neřeší žádná velká dramata týkající se orientace. (No, když vynecháme Katherine, ale to je neskutečně otravná postava a popravdě mě zrovna moc nezajímala.) Prostě, ti dva jsou gayové, lidi kolem to vědí (a povětšinou jsou taky teplí), konec pohádky. Není důležité, jak se s tím vyrovnávají. Oni se nevyrovnávají. Oni prostě... žijí. Vy víte, že mám tohle ráda, viďte?

Navíc je to občas docela slušná zábava, pokud tedy nehledáte tu hlubokou myšlenku, protože tu prostě nenajdete. Je to oddychový film, tak trochu romantická komedie, a nepokrytě to přiznává. Ale proč taky ne? Někdy člověk přesně tohle potřebuje.


A nesmím zapomenout na to, že hlavnímu páru (tedy, "páru") to vlastně docela slušně funguje. Chci říct, mají mezi sebou určitou chemii. A na konci jim vážně, vážně, VÁŽNĚ přejete, aby to dali dohromady, protože... Protože oni prostě MUSÍ, chápete? Musí!

Malé soukromé úchylky
Pokud mě aspoň trochu znáte, moje úchylka v tomhle filmu pro vás vlastně bude vcelku předvídatelná. Nevím proč, ale jsem ve filmech tak nějak mírně ujetá na ty mírně asociální a společensky nemotorné postavy, což je přesně definice Gabriela. A navíc je absolutně rozkošný. Nebo se to zdá jen mně? Já nad ním totiž v průběhu filmu regulérně slintala...